Przecławski Kompleks Zamkowo – Parkowy to jedno z najcenniejszych miejsc zabytkowych regionu mieleckiego i Podkarpacia.
Lokalizacja Przecławia przypada na czasy Bolesława V Wstydliwego. Według legendy dotyczącej czasów piastowskich, w II połowie XIII wieku książę krakowsko – sandomierski Bolesław V Wstydliwy podarował zameczek myśliwski swojemu rycerzowi Przecławowi Ligęzie. Murowany dwór w Przecławiu wzniósł i otoczył wałami obronnymi w latach 1518 – 1529 Mikołaj Ligęza. Nowy zamek stanął opodal średniowiecznego dworu myśliwskiego. Obie budowle, drewniana i murowana, stały obok siebie przez około 130 lat – aż do czasów „potopu szwedzkiego”. Majątek znajdował się w posiadaniu Ligęzów do 1578 roku, następnie jako posag Anny Ligęzianki przeszedł w ręce Koniecpolskich.
W latach 1560 – 1582 Ligęzowie oraz Koniecpolscy kilkakrotnie dokonali przebudowy wnętrz, dostosowując je do własnych potrzeb. W 1654 roku przecławski klucz dóbr (część miasta Przecławia i 8 wsi) wraz z zamkiem zakupili Tarnowscy. Rok później Rzeczypospolitą objęła wojenna zawierucha. Skutki najazdów były długotrwałe. Jesienią 1655 roku został spalony stary, średniowieczny dwór drewniany. Okazały murowany zamek renesansowy przetrwał wojnę. W 1668 roku Tarnowscy sprzedali majątek wojewodzie lubelskiemu Władysławowi Reyowi herbu Oksza w prostej linii potomkowi Mikołaja Reya z Nagłowic.
W okresie rozbiorów Przecław znajdował się w zaborze austriackim. W 1806 roku Kajetan Rey, właściciel miasta i zamku otrzymał od dworu cesarskiego nobilitujący Reyów z Przecławia tytuł hrabiego. W latach 1808 – 1810 hrabia Kajetan Rey dokonał rozbudowy zamku. Nad pomieszczeniem klatki schodowej dostawiony został alkierz oraz usunięto grzebień attyki. Kolejnej przebudowy zamku dokonał pod koniec XIX wieku hrabia Mieczysław Rey. Efektem prac budowlanych było dostawienie od strony południowej okrągłej baszty, alkierza i loggii na I piętrze. Nadbudowie uległa również wieża, a wnętrza otrzymały nową dekorację. Dzięki tej przebudowie renesansowy dwór stał się reprezentacyjnym zamkiem w stylu neogotyku angielskiego, drugą na ziemiach polskich muzeum – rezydencją. Na skutek dwóch wojen światowych (1914 – 1918) i (1939 – 1945) przecławski zamek został pozbawiony wielu unikatowych zbiorów.
W latach 1945 – 1967 pomieszczenia zamkowe służyły różnym użytkownikom i różnym celom, urządzono tutaj m. in. magazyny. W tym okresie zamek kilkakrotne opierał się pożarom. Ostatni pożar, który wybuchł w 1967 roku dopełnił dzieła zniszczenia. Wnętrza zamkowe utraciły swój urok i piękno. W 1969 roku zniszczony obiekt wpisano do katalogu zabytków, a w 1970 roku został przejęty przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Mielec”. Dyrekcja Mieleckich zakładów lotniczych nawiązała współpracę z prof. Wiktorem Zinem oraz wieloma naukowcami, artystami – konserwatorami sztuki i rzemieślnikami.
Przez kolejne lata, aż do 1988 roku ten unikatowy, bo zachowany niemalże w oryginale, zabytek polskiego renesansu został olbrzymim nakładem finansowym przywrócony do dawnej świetności stając się atrakcyjnym reprezentacyjnym miejscem. W 2005 roku zamek otoczony 10 – hektarowym założonym w XVII wieku parkiem został zakupiony przez Państwa Dorotę I Andrzeja Tyszkiewiczów. Nowi Właściciele przeprowadzili szereg prac modernizacyjnych, inwestując środki finansowe w dostosowanie istniejącej infrastruktury do dzisiejszych wymogów. Osuszono mury, wymieniono kanalizację, wodociągi, ogrzewanie. Przeprowadzono prace adaptacyjne sal muzealnych i zamkowych piwnic. Uruchomiono kuchnię i restaurację, a w odrestaurowanej XIX wiecznej oficynie przyzamkowej urządzono stylowe apartamenty. Znaczne środki finansowe przeznaczono na utrzymanie i przywrócenie dawnego charakteru parku.
Obecnie Zespół Zamkowo – Parkowy w Przecławiu przeżywa swój ponowny renesans. Od września 2024 roku został zakupiony przez Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie.
Każdego rana otwiera się brama do historycznej posiadłości wg Henryka Sienkiewicza „klejnotu pośród zachowanych zamków danej Rzeczypospolitej”. Kontynuowana jest tradycja udostępniania turystom zbiorów zamkowych i zabytkowego parku, ale dzisiaj Zamek Przecław to nie tylko miejsce kultury i dziedzictwa narodowego, to przede wszystkim wymarzone miejsce do celebrowania szczególnych w Państwa życiu wydarzeń.